Mamy nadzieję, że te pytania i odpowiedzi, których udzieliliśmy rozwiały wiele waszych wątpliwości. Przy okazji na pewno poznaliście lepiej nas oraz nasze podejście w kwestii fotografowania ślubów i innych uroczystości. Jeśli macie inne pytania, na które odpowiedzi tu nie znaleźliście napiszcie do nas. zadzwońcie lub umówcie się na spotkanie.

Podpisując umowę powinniście być pewni w każdej kwestii. Nawet jeśli wybierzecie innego fotografa to będziecie wiedzieć jakie pytania powinniście zadać oraz jakie kwestie poruszyć.

29. Czy musimy zapewnić Wam nocleg po wykonanej pracy?

 

Nie macie takiego obowiązku. Jeśli zajdzie taka konieczność zawsze zapewniamy sobie nocleg według własnych potrzeb. Gdy znalezienie noclegu okaże się kłopotem wtedy ewentualnie zwrócimy się do Was z pytaniem czy nie znajdzie się dla nas jakiś kącik.

28. Czy ponosimy dodatkowe koszty poza tymi uwzględnionymi w cenniku?

 

Poza kosztami, które znajdziecie w cenniku oraz określonymi w umowie, nie obciążymy Was żadnymi dodatkowymi należnościami. W tych ustaleniach nie owijamy w bawełnę tylko jasno określamy, co i ile będzie kosztować.

27. Czy umowę możemy podpisać on-line?

 

Tak, zdarza się, że umowy podpisujemy zdalnie. Jest to dziś popularna praktyka w wielu dziedzinach. Akceptujemy więc takie rozwiązanie, ponieważ jest korzystne dla obu stron. Niekiedy też nie mamy możliwości na spotkanie z racji dzielących nas kilometrów. Nie musicie się wiec zbędnie martwić, a zawarcie umowy na odległość nie będzie dla nas problemem.

26. Co znajduje się w umowie ślubnej i czy możemy się z nią zapoznać wcześniej?

 

W umowie ślubnej znajdują się podstawowe zapisy określające dane osobowe, datę oraz miejsce uroczystości oraz zakres obowiązków. W umowie zawarte są również paragrafy, które chronią zarówno Was, jak i nas. Są to miedzy innymi kwestie kosztu usługi, terminu realizacji, kwestiach związanych z RODO i zgodach marketingowych.

25. Na ile wcześniej należy dokonać rezerwacji?

 

Najczęściej jest to przedział pomiędzy rokiem, a dwa lata w przód. Według nas jest to najlepszy okres na zarezerwowanie terminu. Nie lubimy rezerwować terminów dużo do przodu, bo nigdy nie wiadomo co przyniesie przyszłość. Zdarza się jednak, że piszecie pół roku lub mniej przed ślubem. Jeśli będziemy mieli wolny termin jak najbardziej jesteśmy gotowi na współpracę.

24. Jakie są warunki rezerwacji terminu?

 

Warunkiem rezerwacji terminu jest u nas wpłacenie zadatku oraz podpisanie umowy. Tylko takie rozwiązanie jest zobowiązujące i gwarantuje, że termin będzie należał tylko do Was.

23. Czy podczas Wesela pijecie alkohol?

 

Jesteśmy z tych osób, które nie piją w pracy. A już na pewno nie w tym przypadku kiedy mamy na swoich barkach tak ważne zadanie jakim jest fotografowanie Waszego najważniejszego dnia w życiu. Poza tym jesteśmy również odpowiedzialni za sprzęt warty zbyt dużo, aby przez swoje pragnienia uległ uszkodzeniom. Na dokładkę przyjechaliśmy najpewniej samochodem. To wszystko jednoznacznie określa nasz stosunek do alkoholu podczas zabawy weselnej.

22. Jak będziecie ubrani?

 

Naszym strojem zawsze staramy wpasować się w rodzaj uroczystości. Na przyjęcie na pewno nie ubierzemy się jak na sesję w plenerze, gdzie przede wszystkim cenimy sobie wygodę i tak naprawdę nie ma to większego znaczenia w co będziemy ubrani. Na wydarzenie jakim jest ślub ubieramy się przede wszystkim tak, aby nie zwracać na siebie uwagi, a nawet wtopić się w gości weselnych dzięki czemu jesteśmy postrzegani jak jedni z nich. Elegancki i schludny ubiór to must have fotografa ślubnego.

21. Co się stanie jeśli zachorujecie lub z innego powodu nie będziecie mogli przyjechać na ślub?

 

Generalnie dbamy o to, aby taka sytuacja nigdy nie nastąpiła. Do tej pory nie zdarzyło nam się odmówić wykonania usługi. Jeśli już doszłoby do takich okoliczności jesteśmy w kontakcie z fotografami którzy godnie zastąpią nas w pracy. Dbanie o dobre kontakty w branży sprawiają, że zarówno my i inni możemy na siebie liczyć w trudnych sytuacjach. Jednakże, aby już do tego doszło musi wydarzyć się naprawdę coś bardzo poważnego, co uniemożliwiłoby nam dotarcie na waszą uroczystość. Oferując wysoki pozom usługi nie możemy pozwolić sobie na wystawienie Was w tak ważnym momencie.

20. Czy posiadacie upoważnienie do fotografowania w kościele?

 

Takie pytanie może zadać np. ksiądz przed rozpoczęciem naszej pracy w miejscu sakralnym. Każdy może zrobić zdjęcie w kościele, ale podczas sprawowania mszy świętej celebrans może wymagać od nas dowodu ukończenia kursu dotyczącego zasad jakie musimy respektować wykonując dla Was reportaż ślubny. Oczywiście posiadamy takie upoważnienie.

19. Co jeśli zepsuje Wam się apart?

 

Na takie nieszczęście również jesteśmy przygotowani. Elektronika bywa zawodna, najczęściej wtedy kiedy najbardziej na nią liczymy. W dniu ślubu pracujemy bowiem na kilka aparatów na raz. Jeśli jeden zaniemoże sięgamy po drugi. W naszym zapleczu zawsze mamy zapasowy wariant lub alternatywę. Awaria sprzętu nie powinna mieć w naszym przypadku wpływu na jakość i ilość zdjęć.

18. Jak zabezpieczacie się przed utratą danych?

 

Pytanie jest bardzo ważne, ponieważ trzeba być ubezpieczonym na taką ewentualność jaką jest utrata danych. Zdarza się, że elektronika ma swoje humory i lubi płatać figle. Pamięć urządzeń przenośnych oraz dyski twarde to delikatne urządzenia. Czasami zła decyzja, nieostrożny ruch lub złe podłączenie do komputera może stworzyć ogromny problem. Zdarzyło nam się kiedyś, że dysk na którym mieliśmy wszystkie nasze pliki z powodu błędów przestał działać jak należy i los wielu zdjęć zawisł na włosku. Z kolei innym razem podczas zgrywania zdjęć na komputer przez usterkę czytnika kart pamięci wystąpiły błędy, które sprawiły, że pliki do niczego się nie nadawały. Takie przypadki i utrata danych w wielu przypadkach to koniec kariery fotografa. Na szczęście również do tego tematu podchodzimy jak profesjonaliści. W dniu ślubu pracujemy na kilka aparatów na raz, a w momencie zapisywania zdjęć tworzą się ich dwie niezależne kopie. Po zgraniu na dyski nie formatujemy od razu kart pamięci lecz upewniamy się co do tego czy wszystko zgrało się jak należy oraz czy żaden plik nie zawiera błędów. Tworzymy też kopię zdjęć na niezależnym backupowym dysku.

Tak więc ciąg dalszy naszych nieszczęśliwych przypadków z plikami, które przytoczyliśmy jest łatwy do odgadnięcia. Dzięki odpowiedzialnemu podejściu nigdy nie utraciliśmy żadnych istotnych danych. O los Waszych zdjęć możecie więc być spokojni.

17. Jakim sprzętem fotografujecie?

 

Może nie ma to takiego znaczenia jak doświadczenie, ale jednak kwestia sprzętu bardzo pomaga w stworzeniu lepszych zdjęć. Sprzęt z wysokiej półki poradzi sobie lepiej w trudnych warunkach, jest bardziej niezawodny oraz charakteryzuje się wysoką jakością zrobionych zdjęć. Na takim sprzęcie właśnie pracujemy, a dokładniej na pełnoklatkowych lustrzankach i bezlusterkowcach Canona oraz jasnych stało-ogniskowych obiektywach.

16. Czy możemy zamówić u Was album ślubny?

 

Tak. Piękne zdjęcia zasługują na wyjątkową oprawę więc stworzenie albumu ślubnego to ważny element naszej pracy. W tej kwestii macie u nas możliwość wyboru z pośród wielu materiałów i kolorów oraz personalizacji według własnych upodobań. Na spotkaniu możemy zaprezentować Wam nasze przykładowe albumy. Decyzji nie musicie podejmować wraz z podpisaniem umowy, ale nawet już kiedy otrzymacie od nas galerię z gotowymi zdjęciami.

15. Czy możemy otrzymać wszystkie zdjęcia?

 

W tej kwestii odpowiedź jest jednoznaczna - nie oddajemy wszystkich zdjęć ani surowych plików RAW. Powód jest bardzo prosty i zrozumiały. Tak jak szyjąc garnitur krawiec nie daje nam skrawków materiału, lub tak jak malarz wraz z obrazem nie dodaje wszystkich szkiców, tak samo i od nas otrzymujecie kompletny materiał bez zbędnych elementów, które pozostały przy procesie tworzenia.

14. Czy wśród zdjęć będą również zdjęcia czarno-białe?

 

Kolorowe zdjęcia to podstawa całego materiału i stanowią one mniej więcej 90%. Wśród całości znajdują się również zdjęcia czarno-białe, które bardzo cenimy i które mają swój konkretny cel oraz przekaz. Takie zdjęcia mają zupełnie inny charakter i odbiór. Kolor niekiedy przeszkadza nam w jasnym odbiorze tego, co widzimy na zdjęciu. Do takich zdjęć czujemy sentyment, ponieważ to właśnie fotografia czarno-biała jest matką i prekursorką.

13. Jak długo będziemy czekać na zdjęcia?

 

Maksymalny czas oczekiwania u nas to 60 dni. Najczęściej dzień po ślubie podsyłamy wam parę zdjęć abyście mogli poczuć już ich klimat oraz mieli możliwość pochwalenia się swoją decyzją przed znajomymi i rodziną. Cały reportaż staramy się oddać w jak najkrótszym czasie, ponieważ wiemy jak wyczekujecie na zdjęcia. Jeśli wszystko idzie gładko i sprawnie zdjęcia możecie otrzymać nawet po tygodniu.

12. Co to jest sesja narzeczeńska i kiedy się ją robi?

 

Narzeczeństwo to piękny czas. Kwitnąca miłość której powodem była decyzja o małżeństwie. Warto więc utrwalić ten czas na zdjęciach. Jest to również idealny moment, aby wzajemnie się poznać, przetestować fotografa i sprawdzić jak to jest przed obiektywem. Na taką sesję miejsce wybieramy razem, a podczas niej przez około godzinę spacerujemy, rozmawiamy i szukamy ciekawych kadrów, w których motywem przewodnim jest Wasza relacja.

11. Jak przygotować się do sesji i co jeśli nie umiemy pozować?

 

Przed sesją wspólnie ustalamy wszystkie jej aspekty takie jak miejsce, dzień i porę. Warto wszystko dobrze zaplanować i zorganizować, aby przebiegła ona miło i bez niespodzianek. Z Waszej strony przede wszystkim powinniście zadbać o pozytywne nastawienie. Jest to główna zasada i klucz do udanej sesji. Pamiętajcie, że to właśnie Wy gracie główną rolę, ważne więc abyście nie ograniczali przed nami swoich emocji i uczuć, ale spróbowali je uwidocznić. Dzięki temu zdjęcia nie będą sztuczne, a autentyczne oraz posiadające głębię.

Aby dobrze się nastroić do takiej sesji warto dzień wcześniej np. obejrzeć jakiś dobry romantyczny film. Podczas sesji wyobraźcie sobie właśnie jak gdybyście grali w takim romantycznym filmie. Ważne są uczucia, a wyrazić je można poprzez gesty takie jak dotknięcie policzka lub włosów, wtulenie się w ramiona, głębokie spojrzenie w oczy i wszystko to co świadczy o Waszej miłości. To właśnie pomiędzy delikatnymi gestami szukamy tych idealnych ujęć. Kiedy będzie potrzeba na chwilę zamrozić się w ruchu poprosimy o to. Nie śpieszcie się, ale dajcie nam czas, skupcie się na sobie, a kiedy uchwycimy to co najlepsze pozwolimy Wam odetchnąć. I nie martwcie się, na pewno pomożemy i podpowiemy co robić w chwilach kiedy zabraknie weny lub stres weźmie górę.

10. Czy wykonujecie sesje ślubne w innym dniu i czy znacie jakieś miejsca na jej wykonanie?

 

Sesja ślubna to świetny dodatek, który może być piękną pamiątką. Jeśli marzą Wam się piękne i romantyczne zdjęcia ślubne powiedzcie nam o tym, a z przyjemnością spełnimy Wasze marzenia. Nie mamy z góry określonych reguł co do miejsca wykonania takiej sesji. Sesja ślubna jest dla Was, wiec zawsze dostosowujemy ją indywidualnie według Waszych upodobań. Jeśli jednak nie znacie odpowiedniego miejsca spokojnie, znamy ich wiele i damy Wam w tej kwestii wybór.

Najlepszym momentem na zaplanowanie takiej sesji jest tydzień po ślubie kiedy emocje są jeszcze gorące, a sukni ślubnej i garnituru nie zdążyliśmy jeszcze oddać do pralni. Niekiedy Młode Pary decydują się jednak poczekać na odpowiednią porę roku, np. na złotą jesień lub kwitnącą wiosnę. Takie rozwiązanie również jak najbardziej wchodzi w grę. Jesteśmy otwarci na wasze marzenia i propozycje.

9. Czy w dniu ślubu wykonujecie sesję plenerową?

 

Tak w dniu ślubu jak najbardziej możemy wykonać Wam kilka romantycznych zdjęć w miejscu zabawy weselnej lub w bliskiej jego odległości. Często wokół sali weselnej znajdujemy odpowiednią scenerię, aby takie zdjęcia wykonać. Trwa to najczęściej kilkanaście minut, a więc nie zabieramy Wam zbyt dużo czasu. Zawsze zachęcamy nasze pary do wyskoczenia na taką mini-sesję. Warto tym sposobem zwieńczyć ten piękny dzień.

8. Na naszym ślubie i weselu może być trochę ciemno, czy Wasz sprzęt sobie z tym poradzi?

 

Niezależnie od tego jakie oświetlenie zastaniemy w dniu ślubu jesteśmy w stanie zawsze wykonać materiał na wysokim poziomie. Profesjonalne aparaty oraz jasne obiektywy, które posiadamy pozwalają naprawdę na wiele. Tak więc żaden ciemny kościół ani sala weselna nie jest nam straszna. W zapleczu posiadamy również lampy błyskowe, które używamy wyłącznie podczas zabawy weselnej. Umiejętne ich wykorzystanie to dobry sposób na dodanie charakteru zdjęciom. Nie wykorzystujemy ich jednak podczas ceremonii ślubu, aby zachować klimat miejsca oraz nie chcemy zwracać na siebie zbyt dużej uwagi.

7. Czy jest możliwość, abyście wykonali teledysk z dnia ślubu?

 

Tak istnieje taka możliwość. Teledysk ślubny może być fajnym uzupełnieniem reportażu ślubnego. Dzięki pracy w duecie mamy lepszą możliwość, aby taki dodatek dla was wykonać. Nasze aparaty mają możliwość pracy hybrydowej dzięki czemu nie potrzebujemy żadnego dodatkowego sprzętu ani operatora, aby dać Wam możliwość obejrzenia kilkuminutowego teledysku. Jednocześnie dzięki naszemu zgraniu i posiadanym umiejętnościom nie odbija się to na jakości zdjęć. Jeżeli więc oprócz zdjęć chcielibyście zobaczyć coś więcej w formie krótkiego klipu, powiedzcie nam o tym, a przedstawimy naszą ofertę.

6. Czy wykonujecie zdjęcia grupowe i pozowane z gośćmi?

 

Jeśli będziecie mieli takie życzenie to jak najbardziej. Tego dnia jesteśmy dla Was więc taka prośba jest jak najbardziej na miejscu. Jest to również świetna okazja, aby na zdjęciach znaleźli się wszyscy goście. Dobrze jest jednak poinformować nas o tym wcześniej, abyśmy mogli to jak najlepiej zgrać i zaplanować. Zdjęcie grupowe najlepiej jest wykonać pod kościołem, na schodach przed salą weselną lub innym dogodnym miejscu.

Jeśli chodzi o zdjęcia pozowane z gośćmi i rodziną to również jesteśmy jak najbardziej za. Dajcie tylko znać abyśmy mieli chwilę na znalezienie odpowiedniej przestrzeni.

5. Czy na zdjęciach ślubnych znajdą się wszyscy goście?

 

Tego nigdy nie da się obiecać. Podczas wykonywania naszej pracy zwracamy uwagę na wiele tematów dotyczących dnia, osób, emocji oraz relacji. Zdarza się często, że ktoś unika nas lub po prostu nie chce być fotografowany, a na siłę też nikogo nie uszczęśliwimy. Staramy się jednak, aby każdy mógł odnaleźć się w końcowej galerii.  

4. Czy będziecie fotografować osobiście na naszym ślubie?

 

Może jest to dziwne pytanie, ale warto je zadać. Bowiem całkiem powszechne w tej branży jest łapanie wielu zleceń na jeden termin i odsprzedawanie lub wynajmowanie podwykonawców do ich realizacji. W naszym przypadku coś takiego absolutnie nie ma miejsca. Za wszystkimi zdjęciami, które znajdziecie na tej stronie internetowej stoją konkretne osoby czyli my - Aga i Jasiek. Jest to podstawa jakości naszej usługi. Zawsze możecie liczyć na to, że zdjęcia, które otrzymacie będą tej samej jakości.

3. Czy możemy podać Wam listę zdjęć do zrobienia?

 

W naszej pracy stawiamy na naturalność i autentyczność. Każdy fotograf ma również własny niepowtarzalny styl. Wybierając fotografa powinniście być pewni co do zdjęć jakie wykonuje. Kopiowanie zdjęć innych nie jest najlepszym pomysłem. Jeśli jednak zależy Wam na konkretnych kadrach porozmawiajcie o nich z fotografem. Wasze pomysły i inspiracje mogą być dobrym punktem wyjścia do stworzenia czegoś oryginalnego, a profesjonalny fotograf na pewno zwróci uwagę na te aspekty, na których Wam zależy.

2. Czy jest możliwość, abyśmy zobaczyli cały gotowy reportaż z dnia ślubu?

 

Oczywiście, że tak! Inaczej ciężko byłoby dokonać wyboru odpowiedniego fotografa, którego styl będzie Wam najbliższy. Oglądając Portfolio znaleźć można tam tylko wybrane nasze zdjęcia z różnych uroczystości. Dobrze jest więc zajrzeć do zakładki Historie lub na bloga gdzie znaleźć można przykładowe reportaż ślubne. Jeśli to okazałoby się niewystarczające napiszcie do nas, a postaramy się pokazać Wam więcej.

1. Jaki jest styl Waszej Pracy?

 

Podczas naszej pracy skupiamy się przede wszystkim na tym, aby wykonane zdjęcia były jak najbardziej naturalne. Zależy nam właśnie, aby zachować te wszystkie autentyczne sytuacje, ludzkie zachowania, emocje, miejsca i wszystko co obserwujemy takimi jakie naprawdę są. Jednocześnie dbamy też o to, aby nasze kadry były niewymuszone, ale ciekawe. Zawsze też patrzymy z uwagą szukając interesującej perspektywy każdej sytuacji. Nie ingerujemy w przebieg uroczystości, co najwyżej za waszym przyzwoleniem lub prośbą możemy w pewnych kwestiach doradzić lub nakierować tak, aby jak najlepiej oddać piękno tych momentów. Również w kwestii sesji plenerowych staramy się rozluźnić atmosferę i rozruszać Was na tyle, aby na zdjęciach dostrzegalna była autentyczność, a nie sztuczność i przepozowanie.

Dzięki takiemu podejściu każdy wykonany przez nas reportaż, mimo wielu wspólnych okoliczności może być oryginalny i niepowtarzalny.

Spis pytań:

 

1. Jaki jest styl Waszej pracy?

2. Czy jest możliwość abyśmy zobaczyli cały gotowy reportaż z dnia ślubu?

3. Czy możemy podać Wam listę zdjęć do zrobienia?

4. Czy będziecie fotografować osobiście na naszym ślubie?

5. Czy na zdjęciach ślubnych znajdą się wszyscy goście?

6. Czy wykonujecie zdjęcia grupowe i pozowane z gośćmi?

7. Czy jest możliwość abyście wykonali teledysk z dnia ślubu?

8. Na naszym ślubie i weselu może być trochę ciemno, czy Wasz sprzęt sobie z tym poradzi?

9. Czy w dniu ślubu wykonujecie sesję plenerową?

10. Czy wykonujecie sesje ślubne w innym dniu i czy znacie jakieś miejsca na jej wykonanie?

11. Jak przygotować się do sesji i co jeśli nie umiemy pozować?

12. Co to jest sesja narzeczeńska i kiedy się ją robi?

13. Jak długo będziemy czekać na zdjęcia?

14. Czy wśród zdjęć będą również zdjęcia czarno-białe?

15. Czy możemy otrzymać wszystkie zdjęcia?

16. Czy możemy zamówić u Was album ślubny?

17. Jakim sprzętem fotografujecie?

18. Jak zabezpieczacie się przed utratą danych?

19. Co jeśli zepsuje Wam się apart?

20. Czy posiadacie upoważnienie do fotografowania w kościele?

21. Co się stanie jeśli zachorujecie lub z innego powodu nie będziecie mogli przyjechać na ślub?

22. Jak będziecie ubrani?

23. Czy podczas Wesela pijecie alkohol?

24. Jakie są warunki rezerwacji terminu?

25. Na ile wcześniej należy dokonać rezerwacji?

26. Co znajduje się w umowie ślubnej i czy możemy się z nią zapoznać wcześniej?

27. Czy umowę możemy podpisać on-line?

28. Czy ponosimy dodatkowe koszty po za tymi uwzględnionymi w cenniku?

29. Czy musimy zapewnić Wam nocleg po wykonanej pracy?

23 maja 2023

O co zapytać fotografa ślubnego?

Zdajemy sobie sprawę, że wybór fotografa ślubnego nie jest prostą sprawą. Tak samo jak zdjęcia w portfolio - ważne są również pytania, które rodzą się w naszych głowach podczas poszukiwań idealnego fotografa. Zadawanie ich jest ważnym aspektem w każdej kwestii. Dzięki rozmowie mamy możliwość wzajemnego zrozumienia siebie i własnych potrzeb. Bazowanie na domysłach to prosty przepis na kłopoty. Nawet jeśli zagadnienie może wydawać się nam niewłaściwe lub zbędne, to jednak warto się do niego odnieść, ponieważ w kontekście całości może okazać się czymś naprawdę istotnym.

 

Aby trochę ułatwić w tym względzie, przygotowaliśmy poniższą listę z najczęściej zadawanymi pytaniami do nas jako fotografów oraz adekwatnymi odpowiedziami. Mogą one dać szerszy obraz o naszej pracy i zweryfikować wiele kwestii Jeśli w miedzy czasie przyjdą wam do głowy inne pomysły, koniecznie zapiszcie je sobie, aby nie wypadły z pamięci, a następnie możecie je wykorzystać w treści wiadomości lub podczas spotkania.

 

fotografia ślubna
Koper Fotografia
koper fotografia ślubna
fotograf ślubny w lubelskim

Fotograf Lublin, Tomaszów Lubelski, Zamość, Rzeszów.

Kontakt

 

Koper Fotografia | Fotograf Ślubny Lublin

 

Tel: +48 793 790 213

 +48 724 058 923

e-mail: koper.fotografia@gmail.com

Zobaczcie nas też na

All Images Copright    Koper Fotografia ślubna

All Images Copright         2022 Koper Fotografia